animace animace animace animace
Jihomoravská oblast Ceské jezdecké federace
logo
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Zemřel Karel Růžička st.

Zemřel Karel Růžička st.Karel Růžička​*11. 3. 1950 - ✝23. 11. 2022
Ve věku 72 let zemřel významný chovatel, trenér, funkcionář a především velký milovník koní a moravský patriot, pan Karel Růžička.
Narodil se do rodiny s velkou chovatelskou tradicí. Koně se stali jeho celoživotní láskou a posláním. Vyučil se kovářem-podkovářem a v mládí byl úspěšný parkurový jezdec. Reprezentoval Jezdecký klub Uherčice a Jihomoravskou oblast až na úrovni Mistrovství republiky. Úspěchy v sedle sklízel zejména s klisnou Sofie, které on sám familiárně říkal „Žofka“.
Po ukončení aktivní sportovní kariéry se začal věnovat hlavně chovu koní. Dlouhá léta působil jako vedoucí chovu koní v JZD Šitbořice – středisko chovu koní Nikolčice, kde vybudoval kvalitní stádo klisen a ve spolupráci s Hřebčincem Tlumačov si dokázal zajistit kvalitní plemeníky (např. Saflor šinkvický a Przedswit Horymír). Chov koní v Nikolčicích se později stal tzv. Rozmnožovacím chovem koní a vyprodukoval několik plemenných hřebců. Úspěšný ve sportu byl Przedswit nikolčický, v chovu pak Przedswit Klam.
Po společenských změnách v roce 1989 se pan Karel Růžička vrátil na svůj rodný grunt do Velkých Němčic. Kontinuálně pokračoval s chovem koní i v privátních podmínkách jako „Hřebčín Rufa“. Byl velký ochránce a propagátor linie Przedswit X. T skokani Przedswit Rufa, nebo z Polska pro oživení krve importovaný Przedswit Jung , byli hlavní plemeníci chovu koní Rufa Velké Němčice. Pan Karel Růžička tak jednoznačně přispěl k udržení linie Przedswit do dnešních dnů.
Ve spolupráci s ing. Janem Kutějem se snažil svůj chov obohatit i o importy ze západní Evropy. Když se ing. Kutěj stal předsedou Svazu chovatelů Českého teplokrevníka a svaz získal a vedl plemennou knihu ČT, byl pan Karel Růžička člen předsednictva svazu a později předsedou a místopředsedou svazu.
Vedle koní byla jeho vášní myslivost a na základě další rodinné tradice vinohradnictví. Jeho znalosti pěstování vinné révy a vína byly pověstné a často využívané při pohostinnosti, kterou oplýval. Odešel pracovitý a dobrosrdečný člověk.
Čest jeho památce.

Jan Chýle

316410332_194428486448149_3893585093207349100_n.jpg


Menu

Logo JMO

logo_jmo.jpg

Konference JMO

 
Konference oblasti proběhne
15. 2. 2023 v Hotelu international Brno
 
jmo-cjf.cz