animace animace animace animace
Jihomoravská oblast Ceské jezdecké federace
logo
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Etologický výzkum aneb 24 hodin s koňmi

Etologický výzkum aneb 24 hodin s koňmiLéto se kvapem blíží a nastává tedy čas, kdy se dětem chce u koní trávit nejvíce času. V létě roku 2015 jsme v našem klubu Vladykův dvůr, z. s. zorganizovali akci, při které si času u koní užily opravdu hodně. A nejen to – myslíme si, že se toho i hodně dozvěděly a naučily. Strávili jsme totiž tři „čtyřiadvacítky“  sledováním našeho stáda, abychom zjistili, co koně dělají celý den, když mají volno, a nejen to – hlavně nás zajímalo, co dělají v noci. A aby to nebylo jen takové obyčejné koukání, rozhodli jsme se, že uděláme “opravdový vědecký – tedy etologický výzkum”.

Bylo náročné celé hodiny sledovat koně, co dělají, vše pečlivě zapisovat a přitom se jich nesmět ani dotknout, abychom neporušili přísná pravidla vědeckého výzkumu. Jasně že jsme se museli po skupinkách střídat – nikdo z nás by nebyl schopen vydržet vzhůru celých 24 hodin. Přes den pozorovaly koně skupinky mladších dětí a v noci přebrali štafetu ti starší. Pro všechny to byl nevšední zážitek, ale co je ještě důležitější – zjistili jsme spoustu věcí, které jsme nečekali. Člověk má totiž obvykle velmi zkreslené představy o tom, jací koně jsou, co je pro ně přirozené a co vlastně od nás lidí nejvíce potřebují.

Výsledky výzkumu starší děti statisticky zpracovaly pomocí počítačového programu a natočily i krátký animovaný film pro své mladší kamarády, které by výsledky našeho společného výzkumu ve formě grafů nejspíš nezaujaly.

Děti z našeho klubu prezentovaly v roce 2016 výsledky svého výzkumu na Konferenci o hiporehabilitaci v Brně.

Letos bychom se do toho chtěli pustit znovu, ale trochu jinak. Chtěli bychom se tentokrát co nejvíce přiblížit skutečnému vědeckému výzkumu. Když pozorujeme své koně, může se nám zdát, že už o životě koní hodně víme. Jenže ze sledování jedné skupiny koní závěry udělat nemůžeme. Je třeba, aby takových etologických pozorování proběhlo více...mnohem více! Proto potřebujeme co největší počet výzkumných týmů, které budou letos v létě své koně pozorovat. Pak teprve budeme moci říct, co vlastně koně dělají celý den a noc, když s nimi nejsme. Čím více nás bude, tím věrohodnější naše výsledky budou. Tak tedy - pojďte do toho s námi!

Kdo může výzkum provádět?
Všichni milovníci koní ve věku od 0 do 17 let.

Doporučujeme pro výzkum vytvořit skupinu minimálně 4 osob.

Potřebujete alespoň 1 dospělou osobu, která bude dělat garanta vašeho výzkumu.

Pozor! Dospělý nedělá výzkum! Může vám pomáhat s organizací, ale především potvrdí, že výzkum proběhl správně podle všech pravidel.


Kde můžete výzkum provádět?

  • jezdecký klub
  • soukromá stáj
  • hiporehabilitační středisko
  • střední škola, která má přístup ke koním
  • zkrátka kdekoli, kam chodíte ke koním a kde vám umožní výzkum provádět

 

Kdy můžete výzkum provádět?
v rozmezí od 1. 7. 2017 do 30. 9. 2017

Přihlašovat k výzkumu se můžete kdykoli v této době, ale ideálně bychom už do konce června rádi věděli, že do toho jdete s námi.

Chcete se k nám přidat?
Vše, co k zahájení výzkumu potřebujete, včetně elektronické přihlášky, najdete na těchto webových stránkách: www.24hourswithhorses.com

 

Metodika akce: adobe_reader.gif
Informace pro dospělé garanty výzkumu: adobe_reader.gif


Menu

Logo JMO

logo_jmo.jpg

Konference JMO

 
Konference oblasti proběhne
15. 2. 2023 v Hotelu international Brno
 
jmo-cjf.cz